אוסף האלמוגים השמונאים (Octocorallia)  במוזיאון הזואולוגי של אוניברסיטת תל אביב כולל למעלה מ-6,000 דוגמאות, מתוכן 306 טייפים (type specimens), המייצגים איזורים זואוגאורפיים מגוונים ברחבי האוקינוס האינדו-פאציפי. חלק מהטייפים התקבלו כמתנה ממוזיאונים בעולם ואחרים מייצגים את המינים החדשים, אשר נאספו על ידי חוקרי אוניברסיטת תל אביב והוגדרו כמינים חדשים למדע. בין האחרונים בולט חלקם של מינים חדשים, שנמצאו בים סוף כולל שלוחותיו הצפוניות, מפרץ אילת ומפרץ סואץ. הטייפים שמצויים באוספים מאפשרים עבודת הגדרה יסודית של חומר חדש שנאסף ומגיע אלינו וזאת תוך כדי השוואה עם טייפים ובכך להבטיח הגדרות נכונות וביצוע מחקרים ישומיים וכן מחקר בסיסי. 

האוסף הוקם בראשית שנות ה – 50 המוקדמות ע"י פרופ' חנן לוינסון ז"ל ופרופ' לב פישלזון יבדל"א. תחילתו באיסופים מאזור אילת וכיום האוסף כולל דוגמאות מדרום ים סוף וסביב חצי האי סיני ומהחגורה הטרופית של האוקיינוס האינדופאציפי. בין היתר, באוסף מגוון של מינים מהחוף המזרחי של אפריקה מאריתריאה בצפון ועד לדרום אפריקה בדרום, משוניות יפן (אוקינוואה והאיים הסמוכים), סינגפור, הונג קונג, טייוואן, תיילאנד, גואם, פיג'י, הוואי ועוד. אין ספק, שחוזקו ויחודו של האוסף הוא בתיעוד המתמשך והעשיר של שמונאים מים סוף, ובכך יחודו המחקרי בקנה מידה עולמי. 

בשנת 1984 אוסף האלמוגים עבר ממשכנו ההיסטורי במחלקה לזואולוגיה באבו-כביר למשכנו הנוכחי בגן הזואולוגי שבקרית אוניברסיטת תל-אביב.  מרבית האלמוגים נאספו ע"י פרופ' לב פישלזון ותלמידיו, פרופ' חנן לוינסון ז"ל, פרופ' הודי בניהו ותלמידיו. קשרים עם עמיתים בחו"ל מעשירים את האוסף דרך קבע ולעיתים מזומנות מתקבלות דוגמאות מאיזורים רבים ובלתי נחקרים לצורכי הגדרה וחלקן לפחות מוצא את משכנו הקבוע באוסף.

הדוגמאות של האלמוגים משומרות באלכוהול ופרטי האיסוף וההגדרה ממוחשבים באופן שוטף במאגר המידע. דגש מיוחד מושם בשנים האחרונות על איסוף דוגמאות לאנליזנה מולקולרית פילוגנטית תוך כדי השתלבות בפרוייקטים משותפים עם עמיתים מומחים מחו"ל. קיים שיתוף פעולה מדעי מתמשך עם מוזיאונים שונים בעולם ועם חוקרים מארצות שונות,  בעיקר דרום אפריקה, יפן, טייוואן, הולנד, גרמניה, צרפת, ארה"ב ועוד.

אוספים