באופן כללי ניתן למצוא קשר ברור בין התפתחות אוספי הטבע השונים באוניברסיטת תל-אביב לקורסים הנלמדים בה. האוסף הפליאונטולוגי-גיאולוגי הוא מקרה יוצא דופן מכיוון שקורסים בתחום זה מעולם לא היו חלק מתכנית הלימודים של המחלקה לזואולוגיה. מעת לעת צוות המחלקה או תלמידים אספו מאובנים במסגרת עבודת שדה של קורסים לזואולוגיה, בנגב או באזורים אחרים בארץ. המאובנים שנאספו לא גובשו יחד לכדי אוסף המיועד לנושא.

תרומות פליאונטולוגיות-גיאולוגיות עיקריות

המצב השתנה מקצה לקצה כאשר האוסף הפרטי של פרופ' חנן (הנס) ביטינסקי-זלץ (1903-1986) נתרם ושולב עם יתר האוספים באוניברסיטה. בדומה לרבים מעמיתיו לעבודה, שחונכו באוניברסיטאות בגרמניה, ביטינסקי התעניין במספר אספקטים בזואולוגיה והחזיק בביתו מגוון אוספים זואולוגיים, שכללו מלבד רכיכות וחרקים גם מאובנים. אוסף המאובנים של ביטינסקי היה גדול ומקיף וכיום מאוחסן ב – 300 מגירות הממלאות 12 ארונות. באוסף ניתן למצוא ייצוג של מרבית קבוצות בעלי החיים וכן ייצוג של כל התקופות הגיאולוגיות בישראל, עד לתקופת ההולוקן. כמו כן, האוסף עשיר בחומר השוואתי ממספר אתרים פליאונטולוגיים- גיאולוגיים באנגליה, גרמניה, אוסטריה איטליה ועוד. ב – 1969 קיבלה האוניברסיטה את אוסף הרכיכות של Derk A.Visker, אספן פרטי מהולנד. האוסף מכיל מאות דוגמאות של מאובני רכיכות מתקופת הפלייסטוקן בהולנד, מתקופת הפליאוקן בבלגיה, הולנד וארה"ב, ומתקופת המיוקן והאיאוקן בצרפת. אוסף הרכיכות של אריה הדר (1913-1968) מכיל אף הוא חומר מאובן מתקופת הפליאוקן בפלורידה, ארה"ב. 

במאי 2005, נתרם האוסף הפליאונטולוגי-גיאולוגי של ד"ר נתן שלם (1897-1959). האוסף במקור היה עשיר ומתועד היטב אך לצערנו נפגם בתקופה שלאחר פטירתו ועד העברתו לאוספי הטבע הלאומיים. בתקופה זו האוסף אוחסן בארגזים במרתפים של מספר מוסדות (מכון אבשלום ומוזיאון ארץ ישראל) ותחת תנאים אלו תגיות המידע של הפריטים נאכלו ע"י מזיקים שונים. אף על פי כן, האוסף עשיר במאובנים של הפאונה האקווטית מתקופת הקרטיקון, בעיקר דגים, שנתגלו במחצבות באזור ירושלים. האוסף כולל גם מאובני רכיכות במצב שימור מצוין, שנמצאו בשטחים כפריים באזור ירושלים, כיום שטחים אורבניים צפופים. מבין מאובני הרכיכות ישנם מספר טייפים (Type material) של מינים שתוארו ע"י שלם במסגרת לימודי הדוקטורט באיטליה.

ב – 2007 התקבל אוסף פרטי קטן של ד"ר יעל כליפא (1940-2006), מומחית למאובני דגים. בזכותו נוספו לאוסף הפליאונטולוגי, ההולך וגדל, דוגמאות מרשימות של מיני דגים מקומיים מתקופת הקרטיקון. כמו כן, באוסף ישנם מאובנים מאתרים בקנדה, מביניהם של חרקים יפיפיים, ופריטים אחרים מדרום אמריקה.

בשנים האחרונות הארכיאולוג הימי, ד"ר א. גלילי, מוסר לאוסף למחקר ואחסון קבע ממצאים חשובים המייצגים את התקופה הבין גלציאלית האחרונה בישראל ובקפריסין (Thyrrenian stage of the Pleistocene).

התפתחויות אחרונות באוסף הפליאונטולוגי-גיאולוגי

מאז מינויים של ד"ר יורי כץ (אמריטוס) וד"ר אולגה אורלוב-לבקובסקי, שהגיעו אלינו מאוקרינה ואוזבקיסטן בהתאמה, האוסף נמצא בתקופת פעילות חדשה.

יורי כץ מומחה במאקרופליאונטולוגיה וחוקר קבוצות שונות כגון ה – Porifera , Bryozoa  ו –Brachiopoda בעוד שאולגה אורלוב-לבקובסקי, מיקרופליאונטולוגית, חוקרת את ה – Foraminiferaמתקופת הקרבון בקזחסטן והפרם בישראל. אולגה מציגה בקביעות את מחקריה בתחומי הטקסונומיה, סיסטמטיקה וסטרטיגרפיה בכנסים בינלאומיים ומפרסמת את ממצאיה בתקצירי הכנסים או בכתבי עת מקצועיים. בזכות פעילותם הרבה מצטבר באוסף חומר חשוב, השייך למגוון קבוצות אחרות, שרק ממתין להמשך מחקר מדעי.

אוספים