"...בשלושת הימים שהקדשנו לסיור בנחל ארבל, המגיע אל הקצה הדרומי מערבי של הבקעה מחיטין ומעמק בית נטופה... מעולם לא פגשנו חיות כה רבות כמו באחד משלושת הימים האלה. ראשון הופיע חזיר בר מתוך הסבך, על ידנו, בשעה שהיינו מטפסים במעלה הנחל. אפצ'ר קלע בו, אך הוא נס כשהכדור תקוע בגופו. אח"כ הוחרד אייל למטה, רץ במעלה הצוק, וחלף בסמוך לנו בשביל המתפתל הנטוי על פי תהום. אח"כ נמיה גדולה כמעט דרכה על רגלי, ונמלטה לתוך נקיק, ובעודני מתאמץ לעקוב אחריה, ראיתי להפתעתי דוב סורי חום יורד בכבדות, אך מהר, על פני הסלעים, וחוצה את האפיק (הוא נזהר שלא להתקרב אלינו כדי מטווחי רובה). בהחזיקנו את החבלים למעלה, יכולנו לראות צבאים טופפים בגיא למטה, אולם חברינו שעמדו לרגלי הצוק לא יכלו לראותם ולהשיגם. לאון שעמד למטה, ראה גם לוטרה שיצאה מן המים, עמדה מולו רגע והביטה בו משתאה. שפרד ואפצ'ר פגעו בחמישה נשרים גדולים, והתקנת האדרים מעורותיהם הנודפים ריח עז לא היתה מלאכה קלה כל העיקר".                

הנרי בייקר טריסטראם. מסע בארץ ישראל, יומן, 1863-1864. תרגום ח' בן-עמרם.

תיאור זה נכתב במהלך מסע בגליל באזור הארבל רק לפני כמאה שנה על ידי הנרי בייקר טריסטראם. מאז השתנה עולם הטבע של ישראל לבלי היכר.

מוזיאוני הטבע מהווים ארכיון המתעד את המגוון הביולוגי לאורך ציר הזמן ובמרחב הגיאוגרפי. לא ניתן לקיים מחקר מדעי על המגוון הביולוגי ללא הידע האצור בארכיון זה. פריטים חשובים וייחודיים מאוספי הטבע של אוניברסיטת תל אביב מתעדים מגוון עצום של בעלי חיים שנעלמו מעולם הטבע של ישראל.

בתמונה: איגור גברילוב אשר משקם את אוסף האב שמיץ שמתעד את הטבע של ישראל בתחילת המאה העשרים.

אוספים