האיצטלנים (מערכה: מיתרנים –Chordata , מחלקה: איצטלנים- Ascidiacea), מהווים המחלקה הגדולה והמגוונת ביותר בתת המערכהTunicata (ידועים גם בשם Urochordata). האיצטלנים כוללים כ – 3,000 מינים המצויים בכל בתי הגידול הימיים, ממים רדודים עד לים העמוק.

על אף ההתקדמות העצומה שהתרחשה במחקר קבוצה זו ברחבי העולם, בוצעו מחקרים בודדים שהתמקדו באיצטלנים של ים סוף ומזרח הים התיכון.

האוסף הקיים היום במוזיאון הזואולוגי של אוניברסית תל אביב הוא הראשון לספק מאגר נתונים עדכני על מיני האיצטלנים באזורים אלו, תוך התמקדות בתיעוד הגעתם והתפשטותם של מינים פולשים בחוף הים תיכוני. על מנת שיהיה אפשר לזהות איצטלנים ברמת המין, מוזיאונים ברחבי העולם משמרים את החומר החי בפורמלדהיד, צורת שימור המונעת ברוב המקרים מחקר מבוסס דנ"א. ייחודו של האוסף אצלנו במוזיאון הוא שימור נוסף של דוגמאות תואמות באתנול, המאפשר מחקר מולקולארי עתידי במקביל למחקר טקסונומי קלאסי. האוסף כרגע כולל יותר מ – 500 דוגמאות, מים סוף ומהים התיכון, מספר שרק הולך וגדל.

בשיתוף פעולה עם ה-Smithsonian במסגרת פרויקט "Barcoding of Life project",  אנו כיום עובדים על ריצוף ה- cytochrome C oxidase subunit I, שנלקח מדוגמאות אלו. עד כה, שבעה מינים לא מקומיים זוהו לאורך חופי הים התיכון, ביניהם גם המין הידוע כמקור לתרופה אנטי סרטנית, Ecteinascidia thurstoni.בנוסף, נתגלו שלושה מינים חדשים למדע בחוף הישראלי של ים סוף.

אוספים