נתן שלם נולד בשנת 1897 בלנגדהס ליד סלוניקי, יוון, למשפחה יהודית מוותיקות הקהילה היהודית ביוון. את השכלתו הראשונה קיבל בסלוניקי. בשנת 1914, בגיל 16, החליט נתן להגר לפלשתינה עם קבוצה של צעירים יהודים מסלוניקי. בירושלים הוא למד במכללה למורים ולאחר שסיים את לימודיו עבד כמורה.
 
זמן קצר לאחר מלחמת העולם הראשונה נסע נתן לאיטליה כדי ללמוד גיאולוגיה באוניברסיטת פירנצה, ושם קיבל תואר דוקטור בשנת 1925. בתקופה זו הוא פרסם כמה מאמרים חשובים על הפאונה של תקופת הקנומן באזור ירושלים. לאחר סיום לימודיו נסע נתן לאנגליה, שם למד גיאוגרפיה באוניברסיטה של לונדון.
 
בחזרתו לישראל הוא שימש כמורה בגימנסיה העברית בירושלים, ובה בעת המשיך במחקרו בתחומים שונים. המחקרים התמקדו בעיקר בנוף הטבעי של הארץ והשימושים שעושים בו תושבי הארץ. במקביל החל נתן להתעניין גם במדע הסיסמולוגיה. הוא ערך רשימה של רעידות אדמה שהתרחשו באזור מאז ימי התנ"ך, וכן הקים רשת של מאות מתנדבים אשר תיעדו פעילויות סיסמולוגיות בכל הארץ.
 
בסוף שנות הארבעים עזב נתן את ההוראה, כדי להקדיש את זמנו ללימודיו. דרך המחקר של נתן הייתה מיוחדת, מכיוון שהיא שילבה תחומי מחקר שונים מתחום מדעי הטבע ומדעי החברה. הוא היה המייסד של "אגודת המשוטטים" ו"האגודה הספלאולוגית", ואחד העורכים הראשונים של המגזין "טבע וארץ".

בתחילת שנות החמישים הצטרף נתן למכון הגיאולוגי, שם שימש כמנהל המחלקה לגיאומורפולגיה וסיסמולוגיה החל משנת 1954. נתן נפטר ב-19 בספטמבר 1959, בן 62 היה במותו.

הוא היה כותב נלהב בתחום של גיאולוגיה, פליאונטולוגיה, ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, סיסמולוגיה ומדעי הטבע. עבודותיו משקפות את אהבתו למחקר המבוסס על עבודת שדה, שלרוב תוצאותיו היו משוות מנתונים מהתנ"ך, כתבי דת אחרים ועבודות היסטוריות.
 
הוא היה מומחה בתחום של מחקר סלעי גיר, רעידות אדמה והעידן הגיאולוגי של ישראל. לאחר מותו דני בנבנישתי פרסם את עבודתו החשובה על מדבר יהודה, ומחקריו העיקריים יצאו בקובץ מאוחד.
מצפה שלם שליד ים המלח קרוי על שמו של נתן שלם ז"ל.

במהלך חייו תרם נתן חלק מאוספיו המדעיים למוסדות זרים. האוסף הפרטי שלו נתרם למכון אבשלום בתל אביב. לאחר מכן הועבר האוסף למוזיאון הארץ (מוזיאון ארץ ישראל). ב-2004 הועבר האוסף של נתן שלם לאוניברסיטת תל אביב וכיום הוא חלק מאוספי הטבע של אוניברסיטת תל אביב.

האוסף נתקבל במצב שימור ירוד. רוב התוויות בתיבות הפתוחות נעלמו או נהרסו לחלוטין. האוצרים של האוסף הפליאונטולוגי – ד"ר יורי כץ וד"ר אולגה אורלוב-לבקובסקי – משקמים אוסף חשוב זה בעזרת מאמרים שנכתבו על ידי ד"ר שלם.

אוספים