ד"ר יעקב דפני הוא ביולוג ימי אשר מקדיש למעלה מ-40 שנים מחייו לחקר של האקולוגיה של ים סוף. הוא שימש שנים רבות כפקח וכמדריך ברשות שמורת הטבע והגנים באילת ובסיני ובחברה להגנת הטבע. הוא הקדיש את מירב מאמציו להוראה ולמחקר. במשך שנים רבות שימש כמנהל האקדמי של מכללת אילת.

בעבודות המסטר והדוקטור שלו ד"ר דפני למד על מגוון המינים של חברות חסרי החוליות המאכלסים שלדים של אלמוגי אבן. מטרת המחקר היתה לגלות את ההשפעה של זיהום על החברה ומחזור החיים של קיפוד הים האנדמי לים סוף, Tripneustes gratilla elatensis . בנוסף חקר את הביולוגיה של הרכיכות הימיות של מפרץ אילת (עקבה) והראה איך זיהום בחלק הצפוני של המפרץ מגביל את מספר המינים החיים. ד"ר דפני עקב אחר הפאונה של רכיכות מפרץ אילת במשך 30 שנים, ופרסם דוחות ורשימות בנושא. לאחרונה הקים אתר אינטנרט, שבו מאגר מידע על רכיכות מפרץ אילת – http://www.dafni.com/mollusca/. האתר מבוסס על אוסף קונכיות שאסף באילת ובמפרץ אילת בשנות ה- 60 וה- 70.

בשלבו את ידיעותיו ואהבתו לאזור אילת, פרסם ד"ר דפני את המדריך "דרכים ושבילים בהרי אילת" (הוצאת גפן, ירושלים, 1995), המתאר כ – 30 מסלולי טיולים.

ד"ר דפני מעורב באופן עקבי במצבו האקולוגי של מפרץ אילת ,  והוא מוביל במאבק להגנתה של שמורת האלמוגים הייחודית של אילת. הוא פרסם מאמרים אחדים בנושא וספר העוסק בתנאים האקולוגיים של המפרץ – "מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו...". הספר מתאר את מפרץ אילת מהיבטים שונים, החל בטבע ועד ההיסטוריה ובניתוח התמורות הסביבתיות העוברות עליו. ד"ר דפני הקים גם אתר למטרה זו: lhttp://www.dafni.com/gulfsave.htm. אמונתו היא כי הדו-קיום בין השונית לפעילות האדם באילת אפשרי, אמונה זו באה לידי ביטוי הן בספרו והן באתר האינטרנט.

בשנת 2004 תרם ד"ר דפני את אוסף אלמוגי האבן שלו לאוספי הטבע של אוניברסיטת תל אביב. אוסף זה הוא אחד האוספים הפרטיים החשובים ביותר של ים סוף. האוסף מכיל 196 פריטים, אשר נאספו בעיקר בחלק הצפוני של מפרץ אילת בין השנים 2002­-2003. אך גם מספר פריטים בשנות השמונים של המאה הקודמת. לכל אלו מצורפים פרטי האיסוף ותמונות של הפריטים לאחר ניקויים. אוסף זה מאפשר לנו לחקור את הפאונה הייחודית של אלמוגי האבן הבונים את שוניות האלמוגים באילת.
 

אוספים