מרכז דן דוד לחקר תולדות האדם הנמצא במוזיאון לטבע ע"ש שטיינהרדט מהווה את משכן האוספים האנתרופולוגיים הלאומי של מדינת ישראל והוא אחד האוספים הייחודיים והחשובים ביותר בעולם. הוא מכיל ממצאים אנתרופולוגים בלעדיים המתארים את האבולוציה של האדם במזרח התיכון במהלך מליון וחצי השנים האחרונות. בין הממצאים השוכנים באוסף ניתן למצוא את שרידי השלדים  של בני האדם המודרנים הקדומים ביותר מחוץ לגבולות אפריקה, שרידים של הניאנדרתלים הדרומיים ביותר שנמצאו עד כה בעולם ואת האוכלוסייה הגדולה הקדומה ביותר של ציידים-לקטים שמהווה את הבסיס להתפתחותן  של האוכלוסיות החקלאיות הראשונות. מלבד ממצאים חשובים אלו, שוכנים באוסף פריטים ייחודיים שהם מרכזיים להבנת התפתחות התרבות האנושית. מרכז עיסוקו של המחקר במרכז דן דוד הינו בנושאים הקשורים במוצא האדם והתפתחות החברה האנושית. המרכז משלב מחקר רב-תחומי ובמסגרתו פועלים חוקרים מתחומי ידע רבים כגון: אנתרופולוגיה, ארכיאולוגיה, אפידמיולוגיה, גנטיקה , אבולוציה ועוד.

במרכז מתבצעים מחקרים בשלושה תחומים עיקריים:

  1. מוצא האדם המודרני ויחסי הגומלין שלו עם הניאנדרתלים. המחקר מתמקד בממצאים אנתרופולוגיים חדשים שהתגלו בשנים האחרונות במערות קסם, מיסלייה ומנות ובאתר הפתוח של נשר בישראל. באמצעות מחקר זה מקווים החוקרים לתת מענה לשאלות מרכזיות בהקשר של מוצא האדם המודרני.כמו: מתי עזב האדם המודרני לראשונה את אפריקה? מי היא האוכלוסייה שממנה התפתחו כול האוכלוסיות המודרניות של היום? האם בני אדם מודרניים וניאנדרתלים ניפגשו לראשונה בלבנט והעמידו צאצאים? ועוד.
  2. מחקר ביו-היסטורי של אוכלוסיות קדומות: סיפור תולדות חייהם של אנשים מהעבר מתועד בעצמותיהם. באמצעות חשיפת המידע הטמון בעצמות אנו מעשירים את הידע הקיים לגבי הליכים היסטוריים וחברתיים משמעותיים שעברו על החברה האנושית כדוגמת המהפכה החקלאית אשר שינתה את פני האנושות. חקר השלד מאפשר לנו לקבל מידע חשוב על הביולוגיה של אוכלוסיות עתיקות (דמוגרפיה, מחלות, תזונה, יחסי שארות ועד) כמו גם על ההתנהלות היומיומית של פרטים ושל החברה בכללותה, לדוגמא: עיסוקים, חלוקת עבודה, עומס הפעילות הפיסית, ריבוד חברתי, פולחן ועוד. מחקרים גנטיים מתבצעים כדי לזהות דפוסי הגירה מדרום הלבנט ואליו בנוסף לשאלות הנוגעות בקשרי שארות בין ובתוך קבוצות שונות והמבנה החברתי של אותם קבוצות.
  3. אבולוציה רפואית: מחקר זה מתמקד במציאת הסברים אבולוציוניים לחולשות ולמחלות השכיחות כיום באוכלוסייה המודרנית. המחקר מתמקד בפיתוח שיטות לאבחון מחלות בעצמות, באיתור סימנים למחלות בעצמות  ובהבנת המחלות בהקשר אבולוציוני. חלק מהמחקר מתבצע ברמה המולקולארית (איתור פתוגנים ספציפיים על פי החותם הגנטי שלהם). המחלות המרכזיות שנמצאות היום תחת מחקר הן שחפת וצרעת.

במרכז דן דוד יש שלוש מעבדות מחקר עיקריות העוסקות באנתרופולוגיה דנטלית, אבולוציה רפואית וביו-היסטוריה ופליאונטולוגיה וארבע מעבדות טכניות (לדי.נ.אי. עתיק, הדמיה, מיקרומורפולוגיה, מקרומורפולוגיה). מעבדות אלו מצוידות במיטב המכשירים הנדרשים לקיום מחקרים מסוג זה.

אוספים